Skip to main content

D&AD ödüllerine bu yıl 40 kategoride 12.000’den fazla rekor sayıda katılım oldu. Reklam ve tasarım alanındaki en yaratıcı çalışmaları belirleyen ödüller, 24-25 Mayıs tarihlerinde Londra’daki BFI Southbank’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Toplam 639 projenin yarıştığı ana yarışmada, D&AD’nin Black Pencils ödülü bu yıl 2 projeye verildi. Pharell, The Creator, 21 Savage ve Tyler’ın CGI animasyonla yaratılan avatarlarının büyülü bir ortamda dans ettiği “Cash In Cash Out” müzik videosu büyük ödülün sahibi oldu.

 

Kreatif ajans Abby.World, İsveç Heartchild Vakfı için hazırladığı Heartbeat Drum Machine ile Ürün Tasarımı kategorisinde ikinci Black Pencils ödülünü aldı. Cihaz, farklı kalp hastalıkları olan dört çocuğun elektrokardiyogramlarını kullanarak ritimler üretiyor.

D&AD CEO’su Jo Jackson, “Tüm sektör yapay zekânın reklamcılık ve yaratıcı endüstri üzerindeki etkisinden endişelenirken, Black Pencils ödüllerinin zanaatkârlığı yüksek projelere gitmesi çok anlamlı” diyor.

Ruh sağlığı, kapsayıcılık ve eşitlik diğer Pencil kazananları arasında yinelenen temalar oldu. Lacoste’un Unexpected Counters kampanyası; Libresse’in Periodsomnia reklamı; Eames Institute of Infinite Curiosity’nin görsel kimliği ve Apple’ın The Greatest reklamı da dahil olmak üzere bu yıl 69 Yellow Pencil sahiplerini buldu.