Skip to main content

Dictionary.com her yıl toplumda sıkça kullanılan yeni terimleri sözlüğüne ekliyor. İçinde yaşadığımız zamanı anlamamıza yardımcı olan bu terimler, bir süredir toplumda kullanılsa da sözlüklere girmesi bu kelimelerin kalıcı olacağını gösteriyor.

Dictionary.com’un dilbilimcileri, sözlüğe 2023’te eklenen terimlerin tamamen yeni olmadığını da söylüyor. Bazı terimler yıllardır kullanılsa da anlamları ve kullanılma amaçları toplum arasında farklılık göstermiş durumda.

Tabii bu terimlerin tamamı İngilizce. Fakat birçoğunun anlamına biz de aşinayız ve hatta gündelik hayatımızda kullanıyoruz. Bu nedenle yazımızda sözlüğe eklenen tüm kelimelere yer vermek yerine bizim de yaşadığımız deneyimlere karşılık gelenleri sıralıyoruz.  Tüm liste için dictionary.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Rage Farming

Yüksek etkileşim için genellikle sosyal medyada olumsuz içerik yayınlamak ve siyasi muhalifleri kasıtlı olarak kışkırtmak anlamına geliyor. Bu terim 2022 yılında araştırmacı muhabir John Scott-Railton tarafından ortaya atılmış. Aslında bizim dilimizde bunun benzer bir karşılığının “nifak tohumu” olduğunu söyleyebiliriz.

Digital Nomad

Bu kavram, “dijital göçebe” olarak gündelik dilimize girdi bile. Sözlüğe yeni giriyor olmasına şaşırdık. TDK ise henüz sözlüğe almış durumda değil. Anlamına gelirsek; sabit, kalıcı bir adresi olmadan boş zamanlarında seyahat ederek uzaktan çalışan kişilere deniyor. Gigler Creative de tam olarak bu kültürün iş hayatına bir yansıması.

Pinkwashing

Kurumların LGBTQ+ haklarını zedeleyen faaliyetlerini gizlemek için yüzeysel şekilde özgürlükçü iletişimler yapmasına verilen isim. Önceki yıllarda bu kavramı ekolojik faaliyetler konusunda “greenwashing” ve kadın hakları konusunda “purplewashing” olarak biliyorduk.

Woke

Woke kültürü başlangıçta etnik ve cinsiyet kimliklerinin veya cinsel yönelimlerin savunucuları olan liberal bir “uyanış” olarak ortaya çıktı. Fakat son yıllarda karşısındaki kişiyi küçümseyici, saldırgan bir tavırla özdeşleşmeye başladı. Dictionary.com da woke kavramının olumsuz anlamını sözlüğe ekledi.

Petfluencer

Kedi, köpek veya diğer evcil hayvanlarının eğlenceli görüntülerini veya videolarını paylaşarak sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesi edinen kişi anlamına geliyor. Bu terim kimi zaman ünlü hayvanları ifade etmek için de kullanılıyor.

Cli-fi

İklim değişikliği ve diğer çevresel kaygıların ana temalar olduğu hem spekülatif hem de gerçekçi eserleri kapsayan bir kurgu türünü ifade ediyor. Çevre felaketlerini konu alan filmler yeni bir şey olmasa da son yıllarda hızla artması yeni bir tür ismi ihtiyacını da doğurdu.

Queerbaiting

Açıkça LGBTQ+ ilişkileri, karakterleri içermeden ama LGBTQ+ kitlenin ilgisini çekmek için kasıtlı olarak homoerotizm teması içeren pazarlama tekniğine verilen argo isim.