Skip to main content

Apple geçtiğimiz ay YouTube kanalında iki yeni iPhone 14 reklamı paylaştı. Biri yeni telefon kameralarının “Action Mode” özelliğini diğeri ise iOS 16 ile birlikte gelen, aslında sadece iPhone 14’e özel olmayan “Unsend iMessage” özelliğini duyuruyor. Her iki reklamda da ürün özelliğinden çok az bahsediliyor. Apple uzun zamandır konuşmak yerine göstermeyi tercih ediyor. Son reklamlarında ise tüketiciye tek bir mesaj veriyor: Relax!

İlk Strateji: Teknolojiden Bıkanlar

Apple kurulduğundan bu yana tüketicinin teknolojiden duyduğu hayal kırıklığıyla empati kuran reklam stratejileri geliştirdi. 1980’lerde IBM bilgisayarlarına çok karmaşık olduğu gerekçesiyle saldırdı. En unutulmaz reklam serisi ise ezeli rakibi Microsoft’u taşladığı “I am Mac, I am PC” oldu. Bu seride bir Mac’in neler yapabildiğini herkesin anlayabileceği şekilde aktardı. 66 farklı reklam filmiyle verdiği mesaj aslında aynıydı: Apple kullanıcılarının kafası çok daha rahat.

Apple’ın bir başka dikkat çekici pazarlama stratejisi de sıradan insanların dilinden konuşmaktı. Rakiplerinin aksine mesleki terimler kullanmayıp daha basit sözcüklerle kendi terimlerini yarattı. Microsoft “Display Resolution” derken, Apple “Retina Display” demeyi tercih etti.

Anlatma, Göster

2014 yılında Apple, reklamcılık anlayışını değiştiren bir hamle daha yaptı: “Shot on iPhone”. Gerçek kullanıcıların iPhone’la çektiği fotoğraflar, kampanyanın daha ilk senesinde 25 ülkede 10.000’den fazla billboard’da yerini aldı. iPhone 6 ile başlayan seri, çıkan her yeni modelde devam ettirildi.

Son iPhone 14 modelinde de Apple 40 yıllık “teknolojiyle basitçe yaşamak” temasını sürdürüyor. Hedef kitlesini çok iyi tanıyor ve gündelik hayattan basit hikâyelerle bir iPhone’a neden ihtiyaç duyacağımızı anlatıyor. Hatta bu kez doğrudan söylüyor:
Relax, it’s iPhone